Msza święta, złożenie kwiatów oraz Bieg Tropem Wilczym – tak Piotrków Trybunalski uczci pamięć Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości odbędą się 1 marca.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca. Tego dnia w naszym mieście odbędą się główne uroczystości upamiętniające bohaterów antykomunistycznego podziemia.

Święto rozpocznie się od eucharystii, która o godz. 10.00 odprawiona zostanie w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Śląskiej. Następnie poczty sztandarowe oraz przybyli goście przemaszerują w okolice ronda Żołnierzy Wyklętych.
Tutaj zaplanowano przemówienia oraz złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą bohaterów antykomunistycznego podziemia.

Świętowanie zakończy Bieg Tropem Wilczym. Uczestnicy będą mieli do pokonania 1963 metry. To symboliczny dystans, który jest nawiązaniem do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego - Józefa Franczaka „Lalka”, który został zamordowany w 1963 roku.
Biegacze wystartują z okolic ronda Żołnierzy Wyklętych w kierunku stadionu miejskiego „Concordia”. Na stadionie uczestnicy pokonają jedno okrążenie po bieżni. Powrót odbędzie się chodnikiem wzdłuż ulicy Żwirki. Następnie biegacze skręcą w pierwszą bramę do parku i po wytyczonych alejkach podążą do mety.
Zgłoszenia będą przyjmowane w dniu biegu, w godz. 9:30 - 11:30 w biurze zawodów, które usytuowane zostanie na parkingu u zbiegu ulic Żwirki oraz Roosevelta.

Dwa wydarzenia towarzyszące tegorocznym obchodom odbędą się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Witolda Pileckiego.
4 marca wykład „Witold Pilecki – święty polskiego patriotyzmu” wygłosi Tadeusz Płużański, natomiast dwa dni później odbędzie się prezentacja albumu Pawła Wąsa „Konspiracyjne Wojsko Polskie w Piotrkowie”.

Plakat w załączniku poniżej.

Załączniki artykułu

powrót