Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zapoznania się z wystawą pt.: "Peter Hofmann - żołnierz i fotograf". Wystawa przygotowana została w oparciu o pozyskany w marcu 2019 r. album z 420 fotografiami przedstawiającymi szlak bojowy kompanii pionierów armii Cesarstwa Niemieckiego.
Peter Hofmann był oficerem Kompanii Pionierów Landwehry XIX Korpusu Armijnego, przy 83 Dywizji Piechoty i prawdopodobnie również autorem większości zdjęć pokazujących wydarzenia z terenu działań wojskowych. Album trafił do Muzeum w Piotrkowie z uwagi na to, że znaczna część świetnie opisanych fotografii wykonana została w rejonie Piotrkowa Trybunalskiego i Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowana wystawa pokazuje nieznane dotąd i nigdy wcześniej nie publikowane zdjęcia ukazujące m.in. Tomaszów Mazowiecki, Spałę, Inowłódz, Fryszerkę, Czerniewice, Bogdanów, Dąbrowę k. Opoczna i Liciążną.
Ekspozycja wzbogacona została zabytkami ze zbiorów piotrkowskiego Muzeum. W gablotach zobaczyć można broń palną, a także granaty, bagnety i tasaki saperskie. Są też niemieckie wydawnictwa albumowe z okresu I wojny światowej oraz rekonstrukcja okopu z postacią niemieckiego żołnierza. Wystawie towarzyszy nieodpłatne, okolicznościowe wydawnictwo.

Muzeum otwarte jest dla zwiedzających indywidualnych od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-16.00

Zapraszamy!
powrót