„Tu byli moi bliscy, tu jestem ja – śladami naszych przodków”, pod takim hasłem odbywa się w piotrkowskich szkołach podstawowych projekt edukacyjny zorganizowany w ramach 800-lecia miasta.
Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na wystawę pt. „Z dziejów bibliotek publicznych w Piotrkowie Trybunalskim”.
Już jutro (13.05) na piotrkowskie ulice wyjedzie „Nocny Kulturower”. Gra miejska organizowana jest przez Centrum Informacji Turystycznej oraz Piotrkowską Grupę Rowerową.
W niedzielę (7.05) na boisku piotrkowskiej Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego odbył się IV Historyczny Festyn Rodzinny.
Już w najbliższą sobotę (6.05) kolejne „Trybunalskie spotkanie z 800-leciem”. Tym razem spacer powiedzie szlakiem miejsc związanych z historią polskiego parlamentaryzmu.
Wśród materiałów archiwalnych, przechowywanych w zasobie Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, odnaleźć można wiele interesujących źródeł dotyczących dziejów Piotrkowa. Jednym z nich jest „Księga wpisów na wierność Konstytucji 3 Maja 1791 r.”. Na jej kartach odnaleźć można wpisy dokonane przez przedstawicieli elity Piotrkowa z końca XVIII wieku. Księgę tę warto zatem przywołać zarówno w kontekście Jubileuszu 800-lecia Piotrkowa, jak również w związku z kolejną rocznicą uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie ustawy zasadniczej.
Franek Sadziak i Dominik Adamczyk ze Szkoły Podstawowej nr 5 zwyciężyli w I Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Piotrkowie Trybunalskim „Nasz Piotrków”.
Kilkadziesiąt jaguarów pojawi się w sobotę (22.04) w Rynku Trybunalskim. Na „Rajd 800-lecia Piotrkowa” zawitają członkowie Jaguar Club Poland.
W piątek (28.04) odbędzie się kolejna edycja gry miejskiej „Piotrków Filmowy”. Tym razem nosi ona nazwę „ 800 lat Piotrkowa, 105 lat historii filmu w Piotrkowie”.
Aż trzy epoki mieli do pokonania uczestnicy gry miejskiej „Pętla czasu” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży HARC. We wspólnej zabawie udział wzięło 200 osób.